PHS swimming: James Dye

Junior James Dye, seen here Thursday at Sweet Home, placed second in the 50 freestyle and third in the 100 freestyle Friday at Newport.

MUNK DAVIS, PROVIDED

The Philomath High School swim team competed in an invitational for the second straight day going from Sweet Home Thursday and out to Newport Friday.

Both the boys and girls placed sixth in the Newport Invitational. The host school Cubs won the nine-school boys' competition while North Bend took the team title in an 11-school girls field.

Junior James Dye came very close to notching Philomath's first individual victory of the year but was barely beaten by Will Blair of Scappoose in the 50-yard freestyle. Blair touched the wall at 24.12 seconds with Dye right behind at 24.28.

Dye had a third-place finish in the 100 freestyle with a time of 53.54 seconds. Newport's Caden Shanks won that event in 51.80.

Philomath's 200-yard medley relay placed third with Jensen Davis, Tristan Pindell, Dye and Brandon Enghauser all swimming legs. They finished in 1:59.09 while Newport won with an impressive time of 1:46.86.

In the 100 breaststroke, Pindell placed sixth in 1:13.93.

For the girls, the Warriors had two relays place among the top six. The 200 freestyle relay finished fifth with Kena Bacho, Miriam Coskey, Rachel Hindman and Maggie Ross swimming the event in 2:04.51.

The 200 medley relay was sixth with Melia Morton, Amity Coon, Hindman and Hannah Hernandez coming in with a time of 2:14.86.

Philomath will compete Tuesday at Salem Academy.


Newport Invitational


Friday at Newport

BOYS

Team scoring: Newport 369, North Bend 267, Taft 150, Astoria 148, Scappoose 140, Philomath 103, Phoenix 51, Rainier 50, Kennedy 24.

Winners & PHS Results

200 medley relay: 1, Newport (Caden Shanks, Ronan Krutzikowsky, Nick Topar, Kai Daniels), 1:46.86; 3, Philomath (Jensen Davis, Tristan Pindell, James Dye, Brandon Enghauser), 1:59.09; 13, Philomath B (Caleb Matthews, Brennan Provance, Cody Edwards, Quinton Garcia), 2:31.38.

200 freestyle: 1, Kenneth Shepherd, North Bend, 1:55.27; 10, Brandon Enghauser, PHS, 2:24.01; 16, Cody Edwards, PHS, 2:49.56; 20, Caleb Matthews, PHS, 3:01.07.

200 individual medley: 1, Ryan Trichler, North Bend, 2:05.24; 10, Jensen Davis, PHS, 2:34.65; 12, Tristan Pindell, PHS, 2:35.76.

50 freestyle: 1, Will Blair, Scappoose, 24.12; 2, James Dye, PHS, 24.28; 24, Jeremy Schaffer, PHS, 27.71; 36, Quinton Garcia, PHS, 29.42.

100 butterfly: 1, Tucker Hood, North Bend, 1:00.12; 10, Quinton Garcia, PHS, 1:32.46; 11, Eli McLennan, PHS, 1:32.89; 13, Brennan Provance, PHS, 1:37.20.

100 freestyle: 1, Caden Shanks, Newport, 51.80; 3, James Dye, PHS, 53.54; 24, Judah Bacho, PHS, 1:32.98; 26, Charlie Hewitt, PHS, 1:43.10.

500 freestyle: 1, Lucas Ellingson-Cosenza, Newport, 5:04.18; 9, Brandon Enghauser, PHS, 6:50.01.

200 freestyle relay: 1, Newport (Kai Daniels, Arath Hernandez, Lucas Ellingson-Cosenza, Sean O'Meara), 1:34.61; 8, Philomath (Jeremy Schaffer, Brennan Provance, Brandon Enghauser, Eli McLennan), 1:54.00; 15, Philomath B (Quinton Garcia, Judah Bacho, Charlie Hewitt, Cody Edwards), 2:17.39.

100 backstroke: 1, Caden Shanks, Newport, 58.14; 10, Jensen Davis, PHS, 1:12.07; 15, Brennan Provance, PHS, 1:23.21; 17, Cody Edwards, PHS, 1:30.33.

100 breaststroke: 1, Ryan Trichler, North Bend, 1:03.26; 6, Tristan Pindell, PHS, 1:13.93.

400 freestyle relay: 1, Newport (Sean O'Meara, Nick Topar, Luke Bachart, Lucas Ellingson-Cosenza), 3:31.64; 7, Philomath (Eli McLennan, Jensen Davis, Tristan Pindell, James Dye), 4:02.04; 13, Philomath B (Charlie Hewitt, Jeremy Schaffer, Judah Bacho, Caleb Matthews), 5:35.29.

GIRLS

Team scoring: North Bend 370, Tillamook 236, Newport 199, Astoria 135, Taft 113, Philomath 81, Scappoose 73, Rainier 47, Toledo 27, Phoenix 11, Nestucca 10.

Winners & PHS Results

200 medley relay: 1, Tillamook (Nina Zweifel, Kara Putman, Whitney Averill, Allison Wilkes), 1:57.61; 6, Philomath (Melia Morton, Amity Coon, Rachel Hindman, Hannah Hernandez), 2:14.86; 12, Philomath B (Abby Rutledge, Miriam Coskey, Kena Bacho, Emma Nelson), 2:30.07.

200 freestyle: 1, Nina Zweifel, Tillamook, 2:00.03; 8, Amity Coon, PHS, 2:42.25; 9, Kena Bacho, PHS, 2:42.30; 15, Abby Rutledge, PHS, 2:51.33.

200 individual medley: 1, Natalie Cheal, North Bend, 2:24.08; 13, Rachel Hindman, PHS, 3:03.27; 16, Audrey Davis, PHS, 3:27.83.

50 freestyle: 1, Lauren Bobo-Shisler, Newport, 25.67; 14, Maggie Ross, PHS, 31.11; 15, Hannah Hernandez, PHS, 31.31; 18, Miriam Coskey, PHS, 32.32; 19, Rachel Hindman, PHS, 32.35; 27, Emma Nelson, PHS, 33.73; 31, Abby Rutlege, PHS, 34.14; 32, Shaylee Charley, PHS, 34.22; 35, Cassidy Freeman, PHS, 34.66; 74 ,Noa Derlot, PHS, 48.60; 79, Clara Lenz, PHS, 51.42; 80, McKenzie Eaton, PHS, 51.88.

100 butterfly: 1, Vianka Hoyer, North Bend, 1:01.42; 8, Melia Morton, PHS, 1:18.78; 12, Maggie Ross, PHS, 1:25.20; 14, Kena Bacho, PHS, 1:31.16.

100 freestyle: 1, Bella Jones, North Bend, 56.67; 11, Hannah Hernandez, PHS, 1:10.52; 21, Emma Nelson, PHS, 1:19.88; 24, Cassidy Freeman, PHS, 1:22.90.

500 freestyle: 1, Sarah Kuykendall, North Bend, 5:56.87; 7, Melia Morton, PHS, 7:20.57; 9, Amity Coon, PHS, 7:32.71.

200 freestyle relay: 1, North Bend (Vianka Hoyer, Natalie Cheal, Apryl Paquette, Bella Jones), 1:45.96; 5, Philomath (Kana Bacho, Miriam Coskey, Rachel Hindman, Maggie Ross). 2:04.51; 16, Philomath B (Audrey Davis, McKenzie Eaton, Shaylee Charley, Cassidy Freeman), 2:40.50.

100 backstroke: 1, Vianka Hoyer, North Bend, 1:03.66.

100 breaststroke: 1, Sierra Trichler, North Bend, 1:14.37; 8, Miriam Coskey, PHS, 1:25.74; 16, Audrey Davis, PHS, 1:41.73.

400 freestyle relay: 1, Tillamook (Whitney Averill, Allison Wilkes, Kara Putnam, Nina Zweifel), 3:53.66; 9, Philomath (Maggie Ross, Melia Morton, Hannah Hernandez, Amity Coon), 4:39.93; 13, Philomath B (Shaylee Charley, Cassidy Freeman, Emma Nelson, Abby Rutledge), 5:25.51.

0
0
0
0
0

Load comments