Subscribe for 33¢ / day

Oregon State University has announced the names of students who made the spring term scholastic honor roll spring term.

A total of 1,361 students earned straight A’s (4.0). Another 4,261 earned a B-plus average (3.5) or better to make the listing. To be on the honor roll, students must carry at least 12 graded hours of coursework.

Linn County students on the honor roll included:

Albany

Straight-A average: Sydney E. Allen, Junior, Zoology; Ryan M. Ballinger, Senior, Political Science; Maria L. Bellando, Senior, English; Alyssa R. Benedict, Junior, Psychology; Sophia P. Betts, Freshman, Philosophy; Larissa D. Blackwell, Senior, Human Development and Family Science; Michael Bucks, Post Baccalaureate, Education; Jonathan C. Campbell, Senior, Forestry; Dylan E. Davis, Senior, Computer Science; Kiersten Doggett, Senior, Agricultural Sciences; Jeremiah R. Erskine, Post Baccalaureate, Education; Tanner R. Fromcke, Sophomore, Mathematics; Heather Morgan Gehrett, Post Baccalaureate, Education;

Hunter T. Humphreys, Sophomore, BioHealth Sciences; Talise N. Jordan, Senior, Marketing; Meghan M. King, Senior, Kinesiology; Charles D. Koll, Senior, Computer Science; Robert F. Koll, Senior, Elect & Computer Engineering; Riley J. Lamont, Junior, Mathematics; Rosalie S. Lingo, Senior, Applied Visual Arts; Alec S. Marlega, Senior, History; Tamara R. McClaskey, Senior, Human Devel and Family Science; Brittany Mills, Junior, Natural Resources; Jose F. Ramos, Junior, Pre-Computer Science; Karissa N. Renyer, Senior, BioHealth Sciences.

Hanna L. Riley, Sophomore, Biology; Dennis D. Scott, Sophomore, Pre-Business; Ashley A. Seymour, Senior, Liberal Studies; Leia E. Song, Senior, Psychology; William D. Sutherland, Senior, Biology; Emily K. Warren, Junior, Human Devel and Family Science; Derek H. Wong, Senior, Chemical Engineering; Robert J. Yde, Post Baccalaureate, Pre-Education.

3.5 or better: Ashley Ames, Junior, Psychology; Andrew R. Baker, Junior, Biochemistry and Molecular Biolo; Ashley D. Balck, Senior, Speech Communication; Trevor D. Baley, Senior, Biology; Sierra A. Bayer, Junior, Psychology; Katelyn M. Beebe, Sophomore, Music; Samuel R. Bonner, Senior, Computer Science; Matthew N. Boyer, Junior, History; Leo C. Clarke, Senior, Finance; Shaelyn C. Cox, Junior, Sociology; Dominick M. Crittenden, Junior, Accountancy; Austin G. Culver, Senior, Accountancy; Jordan T. Davis, Senior, Computer Science;

Cynthia de la Torre, Junior, Psychology; Marissa T. Delp, Sophomore, Microbiology; Michael W. Deolus, Senior, Business Information Systems; Emily A. Dozler, Sophomore, Biology; Eliya R. Dunmire, Sophomore, Liberal Studies; Kim T. Duong, Senior, Business Administration; Matthew Easdale, Junior, University Exploratory Studies; Zackary R. Fergason, Junior, English; Hannah N. Fitz, Junior, Digital Communication Arts; Leighann Grapp, Junior, Human Devel and Family Science; Rosita A. Gutierrez, Junior, Accountancy; Jessica Hardenburger, Senior, Management; Michael Harrison, Post Baccalaureate, Horticulture;

Madelynne J. Ihde, Junior, Human Development and Family Science; Olivia J. Irving, Senior, Human Development and Family Science; Alexi N. Ismail, Senior, BioHealth Sciences; Anthony Kahn, Senior, Finance; Michael J. Ketsdever, Senior, Political Science; Douglas A. Keys, Senior, Civil Engineering; Mitchell H. Keys, Senior, Nuclear Engineering; Nathan D. Kinkade, Senior, BioHealth Sciences; Jonah R. Koerner, Senior, Accountancy; Kevin J. Koos, Senior, Mathematics; Jesse L. La Jeunesse, Senior, Chemistry; Sarah G. Lapinski, Senior, Earth Sciences;

Sara A. Leathers, Senior, Biology; Kaitlin D. Leeper, Senior, Political Science; Carmen McCormack, Senior, Applied Visual Arts; Steven S. Miller, Senior, Finance; Angelina Nachorniy, Senior, Agricultural Sciences; Jesse E. Nelson, Senior, Mechanical Engineering; Jonah L. Nicholas, Senior, Pre-Forest Engineering; Skylar S. Paul, Senior, History; Dylan S. Perfect, Junior, University Exploratory Studies; Peter T. Perlot, Senior, Political Science; Andrew J. Perry, Senior, Crop and Soil Science; Andrew W. Peterschmidt, Senior, Kinesiology;

Kaylee M. Phillips, Senior, BioHealth Sciences; Ashley R. Plagmann, Senior, Renewable Materials; Hannah R. Price, Senior, Accountancy; Maddie D. Price, Junior, Pre-Design and Innovation Management; Alexis M. Proteau, Senior, BioHealth Sciences; Paige J. Reynolds, Junior, Earth Sciences; Riley E. Rimer, Senior, Computer Science; Emily L. Rochelle, Junior, Human Development and Family Science; Griffen L. Rogers, Senior, Ecological Engineering; Joshua L. Rondeau, Junior, Pre-Chemical Engineering; Eric A. Russell, Senior, Music;

Andrew D. Seavy, Senior, Fisheries and Wildlife Science; Jesse A. Siewell, Post Baccalaureate, Education; Paige E. Sim, Junior, Pre-Business; Nicholas S. Skinner, Senior, Computer Science; Katelynn L. Spencer, Senior, Fisheries and Wildlife Science; James A. Stahl, Junior, Pre-Business; Thomas G. Stone, Senior, Management; Anthony S. Straw, Junior, Pre-Chemical Engineering; Samuel N. Sutherland, Freshman, English; Eriq J. Thompson, Senior, Accountancy; Angel Torres, Senior, Crop and Soil Science; Kylie A. Tyler, Junior, BioHealth Sciences;

Raelynn E. Viramontes, Senior, Renewable Materials; Mark Walter, Senior, Natural Resources; Scott D. Warren, Senior, Civil Engineering; Benjamin C. Watts, Senior, English; Cody D. Werst, Senior, Sociology; Travis B. Wisner, Sophomore, Psychology; Shirley Wong, Senior, Pre-Electrical and Computer Engineering.

Brownsville

Straight-A average: Mikaela J. Gosney, Senior, Natural Resources.

Halsey

3.5 or better: Danial D. Stutz, Senior, Fisheries and Wildlife Science; James A. Tow, Junior, English.

Harrisburg

Straight-A average: Adam D. Ragle, Post Baccalaureate, Pre-Mechanical Engineering; Garrett G. Ross, Senior, Management.

3.5 or better: Alyssa J. Freeman, Senior, English; Miranda K. Huuki, Senior, Kinesiology; Isaiah W. Stadler, Freshman, Kinesiology.

Lebanon

Straight-A average: Abigail E. Mars, Junior, Psychology; Christopher M. Pomeroy, Senior, Electrical and Computer Engineering; Julianne E. Robinson, Senior, Ecological Engineering; Samantha D. Spencer, Senior, Human Development and Family Science; William S. Stellbrink, Junior, Music; Zachary M. Thomas, Senior, Computer Science.

3.5 or better: Tyler A. Berg, Senior, Biology; Jorian M. Bruslind, Senior, Pre-Electrical and Computer Engineer; Samantha J. Burroughs, Senior, Food Science and Technology; Cody T. Christopher, Junior, BioHealth Sciences; Elise C. Clark, Junior, Pre-Graphic Design; Kelly S. Cornelius, Senior, Nutrition; Cameron R. Cox, Junior, Finance; Nathan W. Diebel, Junior, History; Jason Foster, Senior, Business Administration; Mckenzie J. Foster, Senior, Pre-Civil Engineering; Kendra L. Gillett, Sophomore, Pre-Business; Samantha Guy, Senior, Digital Communication Arts;

Jacob P. Haley, Junior, Digital Communication Arts; Cody N. Hugie, Senior, Chemical Engineering; Jennifer J. Lima, Senior, Liberal Studies; Eric A. Maurer, Junior, Pre-Civil Engineering; Kevin L. Meek, Senior, Forest Engineering; Tyler J. Nolan, Senior, Human Development and Family Science; Rebecca L. Oakeson, Senior, Crop and Soil Science; Orin L. Osborne, Junior, BioHealth Sciences; Wyatt E. Osborne, Senior, BioHealth Sciences; Jacob T. Rappe, Senior, Management; Ethan K. Riemer, Senior, Psychology; Susan J. Silva, Senior, Kinesiology;

McKenna R. Spier, Junior, Pre-Public Health; Marie E. Stockwell, Senior, Horticulture; Alexis P. Tucker, Senior, Exercise and Sport Science; Sarah L. Tunstill, Senior, Kinesiology; Daniel B. Vore, Senior, History; Jackson T. Wells, Senior, Computer Science.

Lyons

3.5 or better: Timothy J. Cook, Freshman, English; Jasmine N. Means, Junior, Mathematics.

Scio

3.5 or better: Jordan E. Beckstead, Post Baccalaureate, Kinesiology; Bonnie L. Gisler, Senior, Natural Resources; Jeremiah J. Massari, Junior, Finance; William C. Ortiz, Junior, Crop and Soil Science; Reyna R. Villanueva, Sophomore, Animal Sciences.

Shedd

3.5 or better: Brandon R. Bloom, Sophomore, History; Steve M. Rist, Senior, Business Administration.

Sweet Home

Straight-A average: Austin D. Horner, Senior, Mechanical Engineering; Kyle McCollum, Senior, History; Gracie N. Olson, Sophomore, Pre-Forest/Civil Engineering.

3.5 or better: Jarid J. Adams, Senior, History; Nathan L. Hager, Sophomore, Pre-Mechanical Engineering; Marilee C. Hoyle, Junior, Environmental Sciences; Haley L. Kent, Senior, Environmental Sciences; Christopher J. Melcher, Junior, Pre-Forestry; David M. Skeen, Senior, Computer Science; Megan L. Thorne, Junior, Anthropology; Daniel J. Virtue, Sophomore, Pre-Forest Engineering.

Tangent

Straight-A average: Anna K. Breen, Junior, Bioresource Research; Rachel H. Devyldere, Junior, Biology; Gwen Moulton, Junior, Horticulture; Nicholas D. Pugliese, Senior, Computer Science.

3.5 or better: Devin B. Goodwin, Freshman, Physics; Carly S. Storm, Senior, Marketing.

0
0
0
0
0