{{featured_button_text}}

LEBANON — Kacey Little won the 100 and 200 meters and ran legs on both winning relays Wednesday to help the Crescent Valley girls win a three-school track and field meet.

Teammates Aiyanna Cameron-Lewis won the 400 and was also on both first-place relays. Nessa Meade won the 800 and ran on the 4x400 relay.

The CV boys got wins from Jonathan Condrea (400), Alex Smith (1,500), Matthew McGowen (3,000) and Devon Rawles (triple jump) and were second in the meet.

Results

BOYS

Team scoring: Lebanon 88, Crescent Valley 48, ELCA 9

Winners and CV top 3

100: 1. David Evans, L, 11.37; 3. Mitchell Grigsby, CV, 11.55

200: 1. Chad Nissen, L, 23.71; 3. Jonah Beck, CV, 24.03

400: 1. Jonathan Condrea, CV, 52.63; 3. Isaac Wilson 53.42

800: 1. Colin Tracy, L, 2:03.46; 2. Alex Elliott, CV, 2:03.47

1,500: 1. Alex Smith, CV, 4:23.15; 3. Eric McDougal, CV, 4:35.75

3,000: 1. Matthew McGowen, CV, 9:20.48; 3. Keaton Williams, CV, 11:06.73

110 high hurdles: 1. Tyler Romeo, L, 16.46; 2. Tyson Adams, CV, 17.03

300 intermediate hurdles: 1. Evans 42.34; 2. Levi Atkinson, CV, 43.49; 3. Wilson 43.86

4x100 relay: 1. Lebanon (Austin Sprenger, Nissen, Evans, Nathaniel Maddox), 44.37; 2. Crescent Valley 45.46

4x400 relay: 1. Lebanon (Cole Sipos, Brayden Childress, Andrew Frederic, Collin Tracy), 3:34.91; 2. Crescent Valley (Condrea, McDougal, McGowen, Smith), 3:39.16

Shot put: 1. Blake Warren, ELCA, 50-½; 3. Christian Stevens, CV, 41-4½

Discus: 1. Zach Short, L, 145-5; 3. Stevens 131-2

Javelin: 1. Short 148-1; 3. Beck 122-7

High jump: 1. Cory Hainz, L, 6-2; 2. Ryan Galovich, CV, 5-8

Pole vault: 1. Brandon Dawson, L, 12-3; 2. Nate Albers, CV, 11-0

Register for more free articles
Stay logged in to skip the surveys

Long jump: 1. Evans 21-½

Triple jump: 1. Devon Rawles, CV, 39-9¾; 2. Tiger Hu, CV, 39-2; 3. Neal van Tamelen, CV, 37-7

GIRLS

Team scoring: Crescent Valley 78, Lebanon 60, ELCA 6.

Winners and CV top 3

100: 1. Kacey Little, CV, 13.35; 2. Katy Schmidt, CV, 13.40

200: 1. Little 27.45; 2. Schmidt 27.65

400: 1. Aiyanna Cameron-Lewis, CV, 59.13; 3. Natalia Corbitt, CV, 1:07.5

800: 1. Nessa Meade, CV, 2:33.29; 3. Vanessa Hufnagel, CV, 2:36.5

1,500: 1. Gillian Stephenson, CV, 5:39.83; 2. Rachel Pearce-Smith, CV, 5:40.53; 3. Emily Klammer, CV, 5:54.15

3,000: 1. Christina Hollon, CV, 12:58.93;

100 high hurdles: 1. Lexi Smallwood, L, 17.76; 3. Tess Rosecrans, CV, 18.61

300 low hurdles: 1. Elizabeth Myer, b, 51.25

4x100 relay: 1. Crescent Valley (Schmidt, Cameron-Lewis, Corbitt, Little), 51.08

4x400 relay: 1. Crescent Valley (Meade, Cameron-Lewis, Hannah Lorenzen, Little), 4:23.06

Shot put: 1. Alexis Hassenger, L, 31-5½

Discus: 1. Molly Aranda, L, 104-7

Javelin: 1. Hassenger 120-5; 3. Aaliyah Taylor, CV, 97-10

High jump: 1. Carolanne Fuhrman, L, 4-6; 2. Heather Daly, CV, 4-4; 3. Jasmin Yang, CV, 4-2

Pole vault: 1. Claire Waldo, CV, 8-9; 3. Madison Brock, CV, 8-0

Long jump: 1. Lillie Maddox, L, 15-3½; 2. Daly 14-9¾

Triple jump: 1. Anna Graham, CV, 34-1½; 2. Irene Rhee, CV 30-3¾

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0